گرانی مصالح و گلایه زلزله زدگان

سلامت نیوز : نزدیک به ۱۰ ماه از زمین لرزه ویرانگر کرمانشاه می گذرد و ساخت و سازها همچنان با مشارکت اهالی و کمک های دولتی ادامه دارد، اما آنچه این روزها با وجود همه سختی ها به مشکل و دغدغه جدی مردم آسیب دیده تبدیل شده گرانی مصالح و مواد ساختمانی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشته است.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دیده اند.
همه افرادی که از نزدیک به مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه آمده اند خوب می دانند حتی واحدهای مسکونی و اماکن اداری که نمای آنها از بیرون سالم است در داخل ترک ها و شکاف های عمیق برداشته اند و نیاز به مرمت و تعمیر دارند و این امر بیانگر عمق این فاجعه ویرانگر است.
پس لرزه های ۶ ، پنج و بالای چهار ریشتری پس از گذشت حدود ۱۰ ماه از زلزله ۲۱ آبان پارسال همچنان ادامه دارد و به گفته کارشناسان در ماه های آینده نیز این روند ادامه دارد بگونه ای که خواب را از چشمان زلزله زدگان کرمانشاه ربوده است و در این بین اهمیت مقاوم سازی واحدهای مسکونی در مناطق زلزله زده بیش از پیش نمایان شده است.
اما چیزی که مانع از مقاوم سازی واحدهای مسکونی می شود ، وضعیت درآمد زلزله زدگان است که با قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلاتی که در بازار عرضه می شود و در چند وقت اخیر نیز سیر صعودی داشته است ، همخوانی ندارد.
حجم گسترده ساخت و سازها ، تقاضای خرید مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده را افزایش داده است و در این میان برخی فرصت طلبان با سوء استفاده از وضع موجود ، مصالح و آهن آلات را با قیمت های نامتعارف در اختیار زلزله زدگانی قرار می دهند که حاصل یک عمر تلاش خود را در این حادثه مرگبار از دست داده اند.
این روزها قیمت انواع مصالح ساختمانی از خاک ، ماسه و سیمان گرفته تا فولاد و آهن آلات در مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه بسیار افزایش یافته بگونه ای که دیگر تسهیلاتی که دولت در اختیار زلزله زدگان برای ساخت منازلشان قرار داده ، کفاف کار را نمی دهد و این امر در شهرها نمود بیشتری دارد و همین امر باعث شده که شاهد گودبرداری ساختمان های نیمه کاره و یا پی سازی هایی بدون پیشرفت باشیم که همه این ها آزاردهنده است.
نگرانی در زلزله زدگانی که بیمار و یا فرزند کوچک و یا سالمند و از کارافتاده دارند بیشتر است، زیرا اگر موفق به ساخت سرپناهشان نشوند باید دومین زمستان سرد را در کانکس ها یا چادرهای اسکان موقت سپری کنند ، هر چند که گرمای طاقت فرسای تابستان را نیز در این شرایط سخت باید تحمل کنند.
خبرنگاران ایرنا در غرب کرمانشاه برای اطلاع از وضعیت ساخت و سازها به میان شهروندان قصرشیرین و سرپل ذهاب رفتند و در باره گرانی مصالح ساختمانی و قیمت انواع آهن آلات با آن ها سخن گفته اند.

یکی از شهروندان قصرشیرینی که تنها اسکلت منزلش را با گذشت ۱۰ ماه از وقوع زلزله ویرانگر پارسال بنا کرده است و اکنون در کانکس به سر می برد ، گفت: من توان خرید مصالح ساختمانی را با وضع قیمت های کنونی بازار ندارم.
«الف . م » که کارگر روزمزد و فاقد هرگونه درآمدی است ، افزود: تقاضا دارم دولت تسهیلات بلاعوض را برای امثال من افزایش دهد ، چون کمکی که دولت به اهالی این منطقه می دهد در مقایسه با ساخت یک واحد مسکونی با توجه به شرایط موجود بازار ، بسیار کم و ناچیز است.
«زینب . ا» دیگر شهروند قصرشیرینی که یک زن سرپرست خانوار نیز است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: من نان آور خانواده ام که با خیاطی گذران زندگی خود و فرزندانم را می دهم و توان تکمیل واحد مسکونی ام را ندارم و از مسئولان تقاضای افزایش کمک بلاعوض و همچنین تامین مصالح ساختمانی و آهن آلات با قیمت متعادل را دارم.
«ب . محمدی» یکی شهروند زلزله زده سرپل ذهابی نیز به خبرنگار ایرنا گفت که کمبود آهن آلات اکنون در این شهر بیداد می کند و از مسئولان درخواست حمایت و کمک برای تامین مصالح مورد نیاز زلزله زدگان را داریم تا بتوانیم هرچه سریعتر سرپناهی برای خود و خانواده هایمان بسازیم.
دیگر شهروند زلزله زده سرپل ذهابی که از ذکر نامش خودداری کرد ، از گرانی قیمت مصالح ساختمانی گلایه کرد و گفت: در چند ماه گذشته قیمت فولاد و ماسه در مناطق زلزله زده افزایش پیدا کرده و به همین دلیل پیمانکاران با قیمت های قبلی برای ما کار نمی کنند.
چند تن از ساکنان محله فولادی سرپل ذهاب نیز که همه با هم سخن می گفتند و از گرانی مصالح ساختمانی و کمبود آهن آلات گلایه داشتند ، به خبرنگار ایرنا گفتند که با مراجعه به انبار دپو شده بنیاد مسکن در شهرک قره بلاغ سرپل ذهاب حتی با در دست داشتن حواله از ستاد بازسازی، اقلام کامل آهن آلات موجود نیست و ما سرگردان برای سایزهای مختلف آهن آلات باید به شهرستان ها و استان های همجوار برویم.
«زهرا . ح» نیز خانم مسنی که منزلش در زلزله پارسال تخریب شده است ، به خبرنگار ایرنا گفت: مگر نباید یک نهادی بر قیمت ها نظارت کند ، چه اتفاقی افتاده است که قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات لحظه ای تغییر می کند و در این شرایط از مسئولان تقاضا دارم با سودجویان و احتکارکنندگان برخورد کنند تا بتوانیم شاهد پیشرفت ساخت و ساز در مناطق زلزله زده باشیم.

** تامین و ذخیره سازی ۲۰ هزار تن آهن آلات برای مناطق زلزله زده کرمانشاه
مدیرکل دفتر بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: پس از وقوع زلزله آبان پارسال و آغاز کار بازسازی در مناطق زلزله زده غرب کرمانشاه ، با وجود مخالفت هایی که مسئولان استانی داشتند ، بنیاد مسکن با تدبیر کنترل بازار مصالح ساختمانی اقدام به ذخیره سازی و انبار کردن ۲۰ هزار تن آهن آلات در مناطق حادثه دیده کرد.
مجید جودی افزود: ذخیره سازی برای این بود که در صورت تورم و نوسانات قیمت و تلاطم بازار، زلزله زدگان برای تامین مصالح ساختمانی با مشکل جدی مواجه نشوند.
وی ادامه داد: با بالا رفتن قیمت آهن آلات و نوسانات اقتصادی در بازار ، مردم با مشکلات عدیده ای روبرو شدند و از این رو بنیاد مسکن ورود پیدا کرد و در مرحله نخست از طریق حواله نسبت به فروش ۳۶ هزار تن آهن آلات با ۵۰ درصد پایین تر از قیمت بازار اقدام کرد تا مردم بتوانند از انبار آهن آلات ، اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند.
این مقام مسئول بیان کرد: تامین آهن آلات بر عهده بنیاد مسکن نیست و ورود این نهاد به این قضیه تنها با هدف تسریع بخشیدن به روند ساخت و ساز و تسهیل در تامین آهن آلات برای زلزله زدگان بوده است.
به گفته جودی ، اگر کمبودی در آهن آلات وجود دارد ، استانداری ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت و مقامات بالاتر باید برای این امر برنامه ریزی کنند و گروه های نظارتی تعزیرات بر بازار و کنترل قیمت ها اشراف کامل داشته باشند.
وی اضافه کرد که با این وجود مردم نگران کمبود آهن آلات و افزایش قیمت ها نباشند و با رایزنی که با مقامات صنایع فولاد و ذوب آهن صورت گرفته و همچنین با توجه به تاکید رئیس جمهوری و سازمان صنعت ، معدن و تجارت ، تامین و ورود ۳۰ هزار تن آهن و فولاد به مناطق زلزله زده در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل دفتر بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: قرار است این آهن آلات با قیمتی پایین تر از نرخ بازار به مردم عرضه شود و تلاش می کنیم که این امر سریعتر محقق شود.
جودی ادامه داد: اصناف و مقام های استانی باید بر تامین آهن آلات در مناطق زلزله زده اشراف اطلاعاتی کاملی داشته باشند و چرخه توزیع آهن آلات از سوی بازار انجام گیرد.
وی ادامه داد با وجود یک کارخانه فولاد و ۲ کارخانه سیمان با تولید بسیار بالا در استان کرمانشاه ، نباید شاهد کمبود مصالح ساختمانی و آهن آلات در مناطق زلزله زده باشیم و این واحدهای تولیدی استانی باید پای کار بیایند و در تامین مصالح کم کاری نکنند.
جودی با طرح این سئوال که چرا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید فولاد مورد نیاز مناطق زلزله زده استان کرمانشاه را از شهرکرد تامین کند، از مسئولان خواستار رسیدگی به این امر شد.

** ۲ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض در مناطق زلزله زده توزیع می شود
استاندار کرمانشاه به تازگی با اشاره به گران شدن مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده گفت: به منظور کمک و تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده و جبران بخشی از هزینه های مردم ، از هفته آینده ۲ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال در قالب کمک بلاعوض در این مناطق توزیع می شود.
هوشنگ بازوند ، در آیین افتتاح ۱۰۴ واحد مسکونی زلزله زده در شهرستان ثلاث باباجانی افزود: با توجه به گرانی مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده ، هیات دولت هفته گذشته پنج هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال اعتبار جدید را برای این مناطق تصویب و ابلاغ کرد.
او گفت: از مجموع این اعتبارات ، ۲ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال به صورت کمک بلاعوض است که به هر خانوار پنج میلیون تومان پرداخت می شود.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه مصالح ارزان قیمت نیز در بین زلزله زدگان توزیع می شود ، گفت: به زودی ۹۳ هزار تن فولاد از کارخانه ذوب آهن اصفهان تهیه و در مناطق زلزله زده توزیع خواهد شد.
بازوند یادآور شد: هیات دولت پیش از این نیز ۵۳۰ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال به منظور بازسازی مناطق زلزله زده اختصاص داده بود تا در قالب تسهیلات و کمک های بلاعوض در بین آسیب دیدگان توزیع شود.
وی افزود: این میزان تسهیلات علاوه بر هشت هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال اعتباری است که دولت در قبال امهال ۲ ساله تسهیلات مناطق زلزله به بانک ها پرداخت خواهد کرد.
میزان تسهیلات پرداختی ساخت واحدهای مسکونی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه هم اکنون در شهرها ۴۰۰ میلیون ریال و در مناطق روستایی ۳۰۰ میلیون است.
این در حالی است که مبلغ تسهیلات پیش از این ۳۰۰ میلیون ریال در شهرها و ۲۵۰ میلیون ریال در روستاهای زلزله استان کرمانشاه تعیین شده بود.
علاوه بر تسهیلات بانکی، پرداخت کمک بلاعوض ۶۰ میلیون ریال در شهرها و ۵۰ میلیون ریال به هر خانواده مناطق زلزله زده اختصاص یافته است.
هلال احمر نیز ۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض برای خرید سه قلم کالای اساسی به حدود ۳۰ هزار خانوار که واحدهای مسکونی آنها در جریان زلزله تخریب کلی شده را پرداخت کرده است.

** تعمیرات ۵۲ هزار واحد مسکونی زلزله زده پایان یافته است
رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: از مجموع ۵۸ هزار واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از زلزله پارسال ، تاکنون تعمیرات ۵۲ هزار واحد به پایان رسیده است.
خواجه ای افزود: تاکنون عملیات آواربرداری و پی کنی ۳۲ هزار واحد مسکونی ، آرماتوربندی ۲۹ هزار واحد ، دیوارچینی ۱۶ هزار واحد ، اسکلت گذاری ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحد ، اجرای سقف ۱۶هزار و ۵۰۰ واحد ، عملیات گچ و خاک هشت هزار و ۷۰۰ واحد و نصب درب و پنجره هفت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی انجام شده است.
به گفته وی ، سرعت بازسازی در روستاها بسیار مناسب است و تا پایان سال جاری ، کار بازسازی در بخش های روستایی استان کرمانشاه به پایان خواهد رسید.
خواجه ای گفت: با همکاری و مشارکت مردم ، کار بازسازی بخش زیادی از واحدهای مسکونی شهری هم تا پایان نیمه نخست سال ۹۸ به اتمام می رسد.
وی افزود: تاکنون مالکان ۱۳۰ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده کرمانشاه به بانک های عامل معرفی شدند و از این مجموع ۹۶ هزار واحد با انعقاد قرارداد با بانک ها ، تسهیلات بازسازی مورد نیاز خود را دریافت کرده اند.
خواجه ای اضافه کرد: همچنین ۳۰ هزار تن از زلزله زدگان غرب کرمانشاه برای دریافت تسهیلات معیشتی به بانک های عامل معرفی شدند که از این تعداد ، ۲۷ هزار تن تسهیلات را دریافت کرده اند.

** مالکان ۵۱۴۴ واحد زلزله زده به بانک ها معرفی شدند
فرماندار قصرشیرین از معرفی مالکان پنج هزار و ۱۴۴ واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از زلزله ۷.۳ دهم ریشتری ۲۱ آبان پارسال به بانک های عامل این شهرستان برای دریافت تسهیلات مورد نیاز بازسازی خبر داد.
مرادعلی تاتار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع واحدهای معرفی شده به بانک های عامل ، چهار هزار و ۹۶۲ فقره منجر به عقد قرارداد شد که تاکنون همه مالکان این واحدها تسهیلات بازسازی ساخت و یا تعمیرات را دریافت کرده اند.
وی اظهارداشت: از مجموع واحدهایی که تسهیلات ساخت و تعمیرات را دریافت کرده اند ، یک هزار و ۶۳۸ واحد احداثی و پنج هزار و ۵۳۳ واحد نیز تعمیری است.
به گفته وی ، در جریان زلزله مهیب پارسال در قصرشیرین ۹۶۰ واحد شهری و روستایی تخریب و چهار هزار و ۴۲۹ واحد تعمیری از سوی بنیاد مسکن استان تهران به عنوان ستاد معین بازسازی این شهرستان ارزیابی خسارت شد.
وی بیان کرد: از ابتدای آغاز کار بازسازی در این شهرستان ، تاکنون عملیات آواربرداری ۶۰۹ واحد مسکونی شامل ۳۱۰ واحد شهری و ۲۹۹ واحد روستایی پایان یافت و کار پی کنی ۶۴۲ واحد مسکونی نیز انجام شد که از این تعداد ۳۲۷ واحد مسکونی شهری و ۳۱۵ واحد نیز روستایی است.
فرماندار قصرشیرین با بیان اینکه کار ساخت ۱۷۹ واحد شهری و روستایی نیز در این شهرستان پایان یافته است، گفت: از مجموع این واحدها چهار واحد شهری و ۱۷۵ واحد نیز روستایی است.
تاتار اضافه کرد که اکنون در مجموع ۵۵۵ واحد مسکونی شهری و روستایی در مرحله پی سازی، ۴۵۰ واحد در مرحله اسکلت بندی، ۳۳۳ واحد در مرحله دیوارچینی و ۳۳۶ واحد نیز در مرحله احداث سقف است.

** تاکنون مشکل جدی در رابطه با کمبود مصالح و آهن آلات گزارش نشده است
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار قصرشیرین گفت: با توجه به تزریق مصالح ساختمانی و آهن آلاتی که هم اکنون در بازار هست ، تاکنون گلایه ای از سوی مردم شهرستان قصرشیرین در رابطه با کمبود مصالح ساختمانی گزارش نشده است.
حشمت الله رضایی به خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون مردم به محل های دپوی عرضه مصالح ساختمانی و آهن آلات بنیاد مسکن مراجعه می کنند و مصالح مورد نیازشان را برای ساخت و ساز تامین می کنند و مشکلی در این بخش نیست.

** ساخت ۸۱۱ واحد مسکونی در گیلانغرب پایان یافت
فرماندار گیلانغرب از پایان عملیات ساخت ۸۱۱ واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان پارسال در این شهرستان خبر داد.
کوروش محمودیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۱۷ هزار و ۸۳۳ واحد مسکونی ارزیابی شده در این شهرستان، ۱۶ هزار و ۸۲۴ واحد خسارت دیده اند که چهار هزار و ۷۴۸ واحد آن احداثی و ۱۶ هزار و ۸۲۴ واحد مسکونی دیگر نیز تعمیراتی هستند.
وی از پایان کار آواربرداری ۲ هزار و ۸۵۰ واحد آسیب دیده ناشی از زلزله پارسال خبرداد و اظهار داشت: اکنون سه هزار و ۹۶ واحد مسکونی در مرحله پی کنی و پی سازی، ۲ هزار و ۲۰ واحد در مرحله دیوار چینی، ۹۰۱ واحد در مرحله اجرای سقف، ۸۱۱واحد در مرحله نما و ۶۳۰ واحد نیز تحویل مالکان شده است.
محمودیان بیان کرد: در بخش تسهیلات پرداختی هم تاکنون از مجموع ۱۴ هزار و ۴۰۸ واحد آسیب دیده معرفی شده به بانک های عامل، ۱۱ هزار و ۹۰۷ واحد آن منجر به عقد قرارداد شده که از این تعداد به صاحبان هشت هزار واحد مسکونی، تسهیلات مورد نیاز پرداخت شده است.
فرماندار گیلانغرب اضافه کرد که همچنین مالکان چهار هزار و ۶۴۱ واحد مسکونی آسیب دیده ناشی از زلزله پارسال کمک های بلاعوض خود را دریافت کردند.
محمودیان گفت: تلاش می شود تا پایان شهریور تعداد واحدهای تکمیلی از یک هزار واحد فراتر رود.
وی ادامه داد: باید همه امکانات لازم بسیج شود تا پیش از سالگرد واقعه تلخ زلزله ، بیش از ۶۰ درصد مجموع واحدهای مسکونی تخریبی و آسیب دیده، بازسازی شود.

امید است که مسئولان و متولیان امر علاوه بر رصد بازار ، با تامین به موقع مصالح ساختمانی و آهن آلات مورد نیاز ، زلزله زدگان را در ساخت واحدهای مسکونی یاری دهند تا بخش زیادی از مردم زلزله زده کرمانشاه پیش از سالگرد واقعه زلزله مرگبار هفت و سه دهم ریشتری ۲۱ آبان پارسال به منازل خود بازگردند و در کنار کانون گرم خانواده ، روزهای سخت این ایام را به فراموشی بسپارند.
شهرستان های قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۲۲۰ هزار تن جمعیت و در مجموع ۲۴۹ کیلومتر مرز با عراق دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *